książki dla dzieci o wypadających zębach

zęby22

Baaaardzo długo czekaliśmy na ten moment – Staśkowi wreszcie wypadł pierwszy ząb! Jego rówieśnicy już dawno potracili mleczaki i mój syn strasznie to przeżywał. Z rozczuleniem patrzyłam jak czasem, przed lustrem, sprawdzał czy aby jakiś mu się nie rusza 🙂

W związku z tym wydarzeniem wybraliśmy z naszej biblioteczki książki dla dzieci o wypadających zębach i postanowiliśmy je sobie przypomnieć. Każda z nich jest świetna i w każdej temat został potraktowany nieco inaczej 🙂

Wszystkie razem i z osobna polecamy na okoliczność wypadających zębów!

Pierwszą z nich jest “Ręcznikowiec”. Główny bohater tej powieści, chłopiec o imieniu Aleksander, długo nie może się doczekać wypadających mleczaków. Też boryka się z problemem, że wszystkim kolegom wypadł już co najmniej jeden ząb i założyli Klub Zębatych. Mogą do niego należeć oczywiście tylko Ci, którzy wylegitymują się wypadniętym zębem i przerwą w uzębieniu, na dowód, że to naprawdę ich ząb. Członkowie Klubu mają swój tajny szyfr, legitymacje członkowskie oraz elitarne zawody sportowe w pluciu. Kiedy więc Alek nareszcie traci pierwszy ząb jest bardzo szczęśliwy, podobnie jak mój syn.

“Ręcznikowiec” to historia o zębach, ale nie tylko. Przede wszystkim to książka o niesamowitej przyjaźni jaka nawiązuje się pomiędzy Alkiem a tajemniczym stworkiem, który nagle, zupełnie niespodziewanie zamieszkał w jego łazience. To postać zupełnie magiczna, a umiejętność dojrzenia jej wymaga sporej wyobraźni. Z czasem stworek stał się bardzo ważny dla całej rodziny, wywarł na wszystkich pozytywny wpływ.

To piękna historia o przyjaźni, zaufaniu, szczerości i empatii, ale również o problemie bezdomności i pierwszej miłości.

Bardzo ją lubimy, wracamy do niej co jakiś czas. Jej mocnym atutem są również ilustracje. Stworzyła je Emilia Dziubak, którą zaliczam do moich ulubionych polskich ilustratorek. Niesamowite obrazy jej autorstwa zawsze robią na mnie wrażenie. Są tak bajkowe, kolorowe, niesamowite, można się w nich zatracić. Często kupuję książki tylko ze względu na jej ilustracje. W “Ręcznikowcu” jest ich sporo, każdy z siedmiu rozdziałów ma przynajmniej jedną na całą stronę! Ta książka to bardzo dobre połączenie mądrego, zabawnego tekstu i pięknych ilustracji!

zęby8

zęby18

zęby19

zęby20

Kolejną pozycją jest książka autorska Pawła Pawlaka “Ignatek szuka przyjaciela”. Jest tak świetnie zilustrowana, że można ją przeglądać w kółko, co zresztą czynię często 🙂 Książka jest zdecydowanie do oglądania, do czytania mniej, bo jest dość skąpa w tekst. Ilustracje wykonane w technice kolażu mówią bardzo dużo, pozwalają na mnogość interpretacji. Nie jest to książka oczywista i dla każdego.

Przerwa w uzębieniu, która dla mojego Staśka jest powodem do dumy i niezaprzeczalną oznaką dorosłości, dla kościotrupa Ignatka jest powodem do zmartwienia. Bohater uważa, że bez zęba jest już tak brzydki, że na pewno nie znajdzie przyjaciela. Ignatek i dziewczynka spotykają się przypadkiem, początkowo łączy ich ząb, a potem… Okazuje się, że wygląd nie ma znaczenia dla przyjaźni, mają sobie przecież tak wiele do zaoferowania, zwłaszcza, że pochodzą z zupełnie innych miejsc, a oba są tak ciekawe! Bardzo ciekawa podróż po dwóch pięknych, skrajnie różnych, tak samo potrzebnych, światach.

Bardzo podziwiam talent Pawła Pawlaka. To już kolejna książka tego autora polecana przez Strefę Psotnika, każda z nich jest zilustrowana zupełnie inaczej, co pokazuje ogromną różnorodność tego artysty. Świąteczne Czupieńki możesz przypomnieć sobie tu, nagrodzone niedawno przez IBBY „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego tu. Każda z nich została zilustrowana zupełnie inaczej. Ta wszechstronność robi wrażenie!

DSC01765

DSC01776

zęby10

zęby11

zęby12

Trzecia z naszych książek to “Anioły, ciastka i wypadające zęby”. To drugi odcinek serii wydawanej przez Zakamarki “Przygody w Raju”. Seria składa się z krótkich opowiadań, przygotowanych w taki sposób, aby ułatwić dziecku samodzielne czytanie. Tekstu jest niewiele, litery duże i pełno tu kolorowych ilustracji nawiązujących do treści. Rysunki ułatwiają dziecku czytanie ze zrozumieniem. Książki są w małym poręcznym formacie i dość cienkie. Bardzo lubimy przygody Zlatko i Bezy, ponieważ opowiadają o dzieciakach mieszkających na osiedlu podobnym do wszystkich innych europejskich osiedli. Główni bohaterowie mają swoje przygody i problemy podobne do tych, z którymi borykają się wszystkie dzieci.

Zgodnie z tytułem, w tej części jest duuuużo o wypadających zębach, czyli temacie który nas obecnie bardzo interesuje. Podoba nam się styl szwedzkich wróżek zębuszek – okazuje się, że tamtejsze mają zupełnie inne zębowe zwyczaje. Może z następnym postąpimy tak jak szwedzkie dzieci? Ciekawe czy polska wróżka będzie wiedziała co robić 🙂 przeczytajcie koniecznie!

zęby6

zęby15

zęby16

zęby17

A czy znacie jeszcze jakieś dobre książki dla dzieci o wypadających zębach? 🙂 Może nam coś podpowiecie?

zęby7

“Ręcznikowiec” tekst: Joanna M. Chmielewska, ilustracje: Emilia Dziubak, Wydawnictwo Bajka, 2015, 56 stron

“Ignatek szuka przyjaciela” książka autorska Paweł Pawlak, Nasza Księgarnia, 2015, 40 stron

“Anioły, ciastka i wypadające zęby” tekst: Moni Nilsson, ilustracje: Elin Lindell, Zakamarki, 2014, 60 stron

książki dla dzieci o wypadających zębach na wiek wypadania zębów 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (3)

Mój czterolatek już się nie umie doczekać, kiedy mu zęby wypadną 😉

To jak Wy tak lubicie szczyty to czekajcie dzisiaj na recenzję nowej baaaaaardzo wysokogórskiej książki 🙂

Aaanioły, ciastka i wypadające zęby – must have dla mojej bratanicy !!!

Zostaw komentarz