To jest książka, która powinna trafić do kanonu lektur obowiązkowych. “Nie czarujmy się” … to jest świetna książka. Bohaterowie tej historii próbują znaleźć swoje indywidualne talenty… Marcinowi Szczygielskiemu to się z pewnością udało 🙂 to kolejna pozycja jego autorstwa, którą jestem zachwycona… a do tego jeszcze TA okładka Emilii Dziubak!
To historia dziesięcioletniego Michała z Domu Dziecka. Poznajemy realia bezdusznej instytucji ze wstrętną dyrektorką i wychowawczynią, którym brak empatii. Na szczęście Michał ma ukochaną ciocię Jolę, która go rozumie oraz przyjaciela Kiwaczka, którym musi się opiekować. Dzięki nim jest w stanie to wszystko wytrzymać. Gdy pewnego dnia traci tych dwoje przechodzi załamanie, po którym trafia do specjalnej placówki dla dzieci po traumatycznych przejściach. Tam los łączy go ze zwariowaną na punkcie teatru czternastoletnią Agnieszką… a raczej Sylwią. Dzięki tej znajomości powstaje teatr – pełen prawdy, szczerości, poświęcenia i miłości do sztuki.
Autor jako tło do tych wydarzeń wybrał PRL. To czasy bardzo bliskie rodzicom dzisiejszych nastolatków. Z reguły je pamiętają, wspominają z nostalgią jak przystało na wspomnienia z dzieciństwa. Aktualnie obserwujemy modę na PRL, na ówczesny design, seriale z tamtych lat… ale dzisiejsze dziecko często wyobraża sobie tamte lata w bardzo żywych kolorach, jako coś śmiesznego, ładnego, przez pryzmat komedii Barei, a to przecież nie do końca tak było.
Jeśli chcesz swojemu dziecku opowiedzieć o realiach PRLu to nie znajdziesz lepszego sposobu niż podsunięcie tej książki. To wspaniała okazja, żeby temat rozpocząć lub rozszerzyć. W tekście znajdziesz mnóstwo smaczków tamtej epoki i faktów historycznych… mamy hity Izabeli Trojanowskiej czy Pszczółkę Maję Zbigniewa Wodeckiego, ale również paczki z Holandii, kolejki przed sklepami, ZOMO, nielegalnie drukowaną “bibułę”, w końcu ogłoszenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego.
Książka wzruszająca i poruszająca. Ale nie dołująca. Z pięknym, nieoczywistym zakończeniem.
“Teatr Niewidzialnych Dzieci” zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym IV Konkursie Literackim im. Astrid Lidgren w kategorii 10 – 14 lat.
“Nie czarujmy się” – należało się 🙂 POLECAM!!!
no i jeszcze dedykacja od Autora w naszym egzemplarzu 🙂 dziękujemy!!!
tytuł: “Teatr Niewidzialnych Dzieci”
tekst: Marcin Szczygielski
projekt okładki: Emilia Dziubak
wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2016
objętość: 270 stron
cena okładkowa: 34,90 zł
dla młodzieży w wieku: 12+
inne książki dla dzieci i młodzieży Marcina Szczygielskiego prezentowane na Strefie Psotnika (nie możecie ich przegapić!) to:
Rozmowa Psotnika z Marcinem tu!
Przeczytałam i też jestem pod wrażeniem. Mimo dość trudnej tematyki i nieciekawych czasów, w których toczy się historia, książka jest bardzo ciepła i zabawna. Polecam każdemu, nie tylko 12+. Pozdrawiam :))
to też książka dla dorosłych 🙂 dzięki za Twoją opinię 🙂