okładka (1)

Dziś najlepsze książki popularnonaukowe dla dzieci o ZWIERZĘTACH!

Publikacji tego typu jest mnóstwo. Ograniczyłam się do kilku sztuk, moim zdaniem najlepszych. Nie są to książki o przyrodzie typu encyklopedycznego. Nie przepadam za takimi, które zamiast ilustracji mają fotografie i w kolorowych dymkach umieszczone ciekawostki o danym gatunku.

Na mojej liście znalazły się pozycje wyjątkowe, bo pięknie wydane, artystycznie zilustrowane oraz ciekawie napisane.

To dzięki tym cechom informacje łatwo zapadają w pamięć oraz uwrażliwiają młodego czytelnika na niesamowitość świata przyrody.

Każda z nich pobudza fascynację i zachęca dziecko do dalszego poznawania.

“Zwierzaki cudaki” tekst Bibi Dumon Tak, ilustracje Fleur van ser Weel

przekład Jadwiga Jędryas, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011, 88 stron, dla dzieci 5+, cena okładkowa 24,90 zł

no i pięknie 🙂 zaczynam od książki, której nakład jest już wyczerpany, a wydawca nie planuje na razie wznowienia… Na pewno można dostać ją w bibliotekach i jeśli nie znacie tej pozycji, to bardzo polecam.

“Zwierzaki cudaki” to księga najdziwniejszych zwierząt świata, czyli przegląd 40 gatunków niebywałych dziwolągów 🙂 Znajdziecie tu mnóstwo przyrodniczej wiedzy, ale przekazanej lekko i bardzo dowcipnie.

“PUPY, ogonki i kuperki” tekst Mikołaj Golachowski, ilustracje Mroux

wydawnictwo Babaryba, 2014, 128 stron, dla dziec 4+, cena okładkowa 42 zł

Mam nadzieję, że wydawca i duet autorów wybacza mi podniszczony egzemplarz… Zdjęcie świadczy jedynie o tym, jak często książka jest u nas eksploatowana. Uwielbiamy ją wszyscy. To również nie jest nowość, doczekała się nawet kontynuacji (“Gęby” których jeszcze nie znamy) oraz wersji audio…

Zwierzęta zostały zaprezentowane tu od… pupy strony. Takie podejście idealnie trafia do dzieci w wieku przedszkolnym. Znalazły się tu niesamowite ciekawostki na temat kuprów i ogonów, zupełnie zaskakujące przyrodnicze fakty!

Kangur z równoważnią w pupie czy pingwinia armata w zadku to tylko zapowiedź tego, co możecie odnaleźć w środku! 😀

“Jak zwierzęta śpią” tekst Jiřía Dvořáka, ilustracje Marie Štumpfová

przekład Julia Radziwiłł, wydawnictwo Muchomor, 2017, 36 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 29 zł

Ślicznie zilustrowany album, w którym zaprezentowano kilkanaście gatunków zwierząt pod dość nietypowym kątem. Jak można domyślić się po tytule książki, autor przedstawił różne sposoby na spanie w świecie zwierząt. I zapewniam Was, że to fascynujące!

Czy wiedzieliście na przykład, że foka zasłania nozdrza klapką, wyłącza połowę mózgu i zasypia pod wodą? 🙂

Dowiecie się nie tylko jak wyglądają wybrane zwierzęta, co robią i czego potrzebują, ale również o czym myślą podczas odpoczynku i snu.

“Super zwierzaki” Raphael Martin & Guillaume Plantevin

tłumaczenie Joanna Józefowicz-Pacuła, wydawnictwo Babaryba, 2016, 60 stron, dla dzieci 4+, cena okładkowa 34,90 zł

Nie, nie chodzi o karty z Biedronki 😀 “Super zwierzaki” to świetna, w dużym formacie, przebojowa książka, w której zwierzęta przedstawione są jako superbohaterowie. Wszystkie posiadają supermoce i można w lekturę wciągnąć się bez reszty!

Najważniejsze fakty o gatunkach, wyjątkowe zdolności czy inne fascynujące informacje zostały przedstawione w bardzo ciekawej formie graficznej, ułatwiając wyszukiwanie ciekawych informacji.

“Płetwal błękitny” Jenni Desmond

przekład Anna Błasiak, wydawnictwo Łajka, 2015, 44 strony, dla dzieci 4+, cena okładkowa 39,90 zł

Jedna z dwóch książek tej autorki w dzisiejszym zestawieniu!

“Płetwal błękitny” to apel o objęcie opieką tych niesamowitych stworzeń oraz całego środowiska naturalnego. Czytelnik, wraz z małym chłopcem z książki, odbywa podróż do świata, w którym rośnie się w tempie czterech kilogramów na godzinę i nigdy nie zasypia!

Każda strona jest ilustrowana malarskimi obrazami, które niosą ze sobą niesamowity ładunek emocjonalny, nie można wobec nich pozostać obojętnym…

“Niedźwiedź polarny” tekst i ilustracje: Jenni Desmond

przekład Anna Błasik, wydawnictwo Łajka, 2016, 48 stron, dla dzieci 5+, cena okładkowa 39,90 zł

Tę pozycję prezentowaliśmy już na Strefie Psotnika i możecie wrócić do tego tu!

Dla przypomnienia napiszę tylko, że Jenni Desmond, po docenionej na całym świecie książce „Płetwal błękitny”, wzięła na warsztat inny zagrożony gatunek. Tym razem zabiera czytelników w najzimniejsze rejony naszego globu, by przedstawić zwyczaje ogromnego ssaka morskiego, niedźwiedzia polarnego, który większość życia spędza na zamarzniętej powierzchni Oceanu Arktycznego.

“Pszczoły” Piotr Socha

opracowanie tekstu Wojciech Grajkowski, Dwie Siostry, 2015, 72 strony, wiek 6+, cena okładkowa 59,90 zł

Opisywana przez nas już kilkakrotnie księga “Pszczoły” jest przepiękna, a szczegółowe i nasycone kolorami ilustracje opowiadają historię pszczelego rodu od zarania. Pełna ciekawostek na temat stylu życia i historii tych owadów. Znajdziecie w niej mnóstwo informacji zawartych w rysunkach, a to czego nie widać, można doczytać – każda tablica opatrzona jest przystępnym dla młodego czytelnika tekstem opracowanym przez doktora biologii – Wojciecha Grajkowskiego. Lektura prowokuje do dalszych poszukiwań pszczelich ciekawostek. Autor przebrnął przez morze informacji o pszczołach… czytał, oglądał, rozmawiał z naukowcami. Wybrał to, co jego zdaniem najciekawsze i ułożył wyjątkową opowieść.

Do prezentacji książki można wrócić tu! oraz tu!

To nasze najlepsze książki popularnonaukowe dla dzieci o zwierzętach…

 Jakie są wasze? Które tytuły dodalibyście do listy?

🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (22)

Witam, my dodatkowo mamy jeszcze z wydawnictwa Multico : o ptakach, o ssakach, i młody ornitolog 🙂 książki te bardzo zainteresowały moje córki . Świat w obrazkach z Olesiejuk – Konie , Morze, Las mamy i też ciekawe opisy są i bardzo lubiane u nas w domu 😉

Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach – o tę chodzi? Też ją mamy i rzeczyaiście jest bardzo fajna, choć ze zdjeciami, nie rysunkami.

Tak , chodzi mi o te książki właśnie.

dzięki! rzeczywiście ta seria z Multico jest bardzo dobra 🙂

Mój młody bardzo lubi pozycję, którą nabyłam zupełnie przypadkowo – w promocji – na pocieszenie choremu… “Zbuduj robala” wydawnictwa Wilga to książeczka z modelami do składania, o owadach i pająkach. Są tam głównie ciekawostki, no i najważniejsze – po złożeniu modelu pod spodem jest schemat “co owad ma w środku” czyli to, co ostatnio młodego fascynuje. Nie jest to może pozycja pierwszych lotów, ale całkiem interesująca i na pewno poszerza horyzonty.

Ja bym jeszcze dodała uwielbiany u nas Atlas przygód zwierząt!

chyba zrobimy zestawienie vol. 2 🙂

Barbara Gawryluk seria o Gwizdku i “Baltic pies który płynął na krze”.

Historię Baltica znam, ale w tym zestawieniu znalazły się książki popularnonaukowe, a seria o Gwizdku do sprawdzenia, dziękuję 🙂

Galeria dzikich zwierząt północ, południe

Tak, cudowna książka. Z egmontu. Mamy Północ.

musimy zapoznać się koniecznie! Mnóstwo osób nam te książki poleciło po opublikowaniu tego zestawienia 🙂

My również uwielbiamy książki Multico (szczególnie o robalach i ptakach oraz Samojlika), “Gęby, dzioby i nochale” Babaryby. Polecamy jeszcze Zwierzaki Wajraka (Agora)

dzięki! zwierzaków nigdy dość 😀

I coś Wajraka!

Wydawnictwo Babaryba szykuje się właśnie do wydania książki dla dzieci o zwyczajach seksualnych zwierząt (autorstwa Szymona Drobniaka). Wybór zwierząt ponoć specyficzny, podobnie jak ich sposoby rozmnażania. Ja jestem bardzo ciekawa, szczególnie że to Babaryba, a Babaryba nie zawodzi, jeśli chodzi o faunę i florę ???

to prawda 🙂 ciekawa zapowiedź! dzięki, będę śledzić 🙂 a znasz “Gęby”? tego samego duetu co “Pupy”?

“Pupy…” mamy na półce, “Gęby…” na liście zakupowej, tak jak zapowiadaną książkę. Mam nadzieję, że duet Drobniak – Łepkowska będzie równie udany co Golachowski – Mroux ?✊?

trzymamy kciuki! 🙂

Dla najmłodszych “Zoologia” Jolivet Joelle – do szukania, oglądania, zgadywania…

Nauka płynąca z historii Michasi i jej kotka Łobuza jest jasna i
przekonująca, a ponadto pozostawia czytelnika z poczuciem, że to od
niego zależy,
jak pokieruje własnym życiem i w jakiej mierze wypełni je
dobrem.

Polecam książkę Marleny Rytel „Potworna Michasia” – uczy i bawi
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4811472/potworna-michasia

Zostaw komentarz