Pierwszego dnia jesieni prezentuję książkę, która idealnie pasuje na długie wieczory. Taką, w której spotkacie potwory, rycerzy i czarne charaktery.
“Baśnie i legendy polskie” to zbiór legend, baśni i podań z różnych stron naszego kraju, których znajomość powinien mieć każdy Polak.
Uważam, że czytanie dzieciom tych opowieści to dobry wybór z kilku powodów:
- Mają ogromną wartość literacką. Historie tu przedstawione były przekazywane z ust do ust przez wiele pokoleń, ale w tym tomie zostały zebrane te, które spisali mistrzowie pióra. Wśród autorów tekstów znajdziemy Janinę Porazińską, Ewę Szelburg – Zarembinę, Wandę Chotomską, Janusza Korczaka i wielu innych.
- Posiadają dużą wartość historyczną. W tych tekstach odnajdujemy nasze korzenie… to opowieści, które często zastępowały ludziom historię, tłumaczyły zjawiska, których nie rozumieli, zachowywały pamięć o ważnych postaciach historycznych i ich wspaniałych czynach.
- Teksty niosą ze sobą dobre wartości – tu dobro zawsze wygrywa ze złem, mamy wzorce do naśladowania i wyraźne morały.
- To świetna okazja dla treningu emocjonalnego dziecka. W tych często strasznych historiach nie brakuje potworów, diabłów i smoków, żywiących się głównie dziećmi. Nie ma lepszej okazji dla dziecka na poradzenie sobie z własnymi strachami jak słuchanie przerażających historii w komfortowej sytuacji, w obecności dorosłych dających poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, chcąc chronić dziecko, czasem unikają strasznych bajek, zmieniają zbyt drastyczne według nich fragmenty. To zupełnie niepotrzebne. Strach jest elementem naszego życia i dziecko powinno z nim obcować i uczyć się z nim walczyć.
“Baśnie i legendy polskie” są bardzo bogato zilustrowane przez wybitnego polskiego ilustratora Mirosława Tokarczyka, który ma na swoim koncie ponad dwieście książek dla młodego czytelnika. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jana Marcina Szancera, a więcej informacji o nim możecie przeczytać w notce zamieszczonej na końcu tomu.
Polecam, również na prezent, bo książka jest pięknie wydana, a dzięki jedwabistej folii, którą jest pokryta okładka, miło trzyma się ja w dłoni!
praca zbiorowa: Janusz Korczak, Stanisław Świrko, Marian Orłoń, Cecylia Niewiadomska, Czesław Kędzierski, Artur Oppman, Lucjan Siemieński, Gracjan Bojar – Fijałkowski, Franciszek Fenikowski, Ewa Szelburg – Zarembina, Maria Kruger, Irena Kwintowa, Jadwiga Chrząszczewska, Jadwiga Warnkówna, Zdzisłąw Nowak, Wanda Chotomska, Kazimierz Władysław Wójcicki, Władysław Ludwik Anczyc, Mira Jaworczakowa, Gustaw Morcinek, Hanna Zdzitowiecka, Andrzej Żak, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, Janina Porazińska
ilustracje: Mirosław Tokarczyk
Nasza Księgarnia, 2016 (wydanie pierwsze 1997)
288 stron
dla dzieci 6+
cena okładkowa 49,90 zł
Zdecydowanie brakuje nam książki z legendami… Trzeba pomyśleć o jej zakupie 🙂
Polecam Cudowną Studzienkę, piękne i adekwatne do tekstu ilustracje.
Mamy jedną książkę z legendami, ale nie jestem jej fanką, więc szukam innej, ta wygląda bardzo zachęcająco:)
sporo śmieciowych legend i baśni jest na naszym rynku, ta jest na poziomie 🙂
Piękna książka ?
jeśli to pytanie, to odpowiadam, że piękna 🙂