Jak rozmawiać z dziećmi o czasie, skoro go wcale nie widać? Lektura książki “Czas czarodziej” to dowód na to, że to nieprawda. Biegnący czas można zobaczyć. Przecież gumka wyciera się i zmniejsza, nieprzycinana grzywka wpada do oczu, a smażona cebulka zrobi się szklista i złota.
Czas jest naprawdę czarodziejski. Dotyczy każdego, nawet jeśli się tego nie chce. Bezustannie pędzi, nie da się go zatrzymać ani cofnąć. Nie widać go, ale widać jego wpływ, a zmienia wszystko dookoła: przedmioty, rośliny, zwierzęta i ludzi.
Na każdej stronie mamy jedno proste zdanie dotyczące upływu czasu oraz ilustrację powiązaną z tekstem, ale mocno poszerzającą jego znaczenie. Razem, tekst i ilustracje, stanowią górnolotną, filozoficzną całość skierowaną do dzieci, ale nie tylko. Tak naprawdę to pozycja dla każdego, niezależnie od wieku.
Na koniec książki czeka nas mądra, bardzo pozytywna puenta.
Ilustracje są bardzo proste, geometryczne, w kontrastowych kolorach.
Książki dla dzieci portugalskiego duetu, Madaleny Matoso oraz Isabel Minhos Martins, w swojej ojczyźnie zyskały bardzo dużą popularność. W Polsce są znane od 2013 roku, kiedy to Wytwórnia wydała ich wspólną książkę “W naszym domu jest”.
Madalenę Matoso poznaliśmy dzięki dwóm publikacjom jej autorstwa wydanym w zeszłym roku. Nakładem wydawnictwa Babaryba ukazała interaktywna książka “KLAPU KLAP” oraz zeszyt kreatywny “WYTWÓRNIK GÓRĄ” od wydawnictwa Wytwórnia.
“Czas czarodziej” to piękna książka, którą bardzo Wam polecam. To dobry pretekst do rozważań filozoficznych z dziećmi.
tytuł: “Czas czarodziej”
tekst: Isabel Minhos Martins
ilustracje: Madalena Matoso
Wydawnictwo Babaryba, 2016
48 stron
od 6 do 100 lat
cena okładkowa 29,90 zł
Ciekawe informacje już dawno nie czytałem takiego fajnego artykułu.