Filozoficzne warsztaty dla rodzin w Łazienkach Królewskich

Filozoficzne warsztaty dla rodzin w Łazienkach Królewskich

Wraz z wiosną, ruszył nowy cykl spotkań zatytułowany “Poszukiwacze znaczeń” czyli filozoficzne warsztaty dla rodzin w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To wspólne zajęcia dla rodziców i dzieci w wieku od ośmiu do dwunastu lat.

W ostatnią sobotę, 30 marca 2019, odbyło się pierwsze spotkanie, spośród trzech zaplanowanych, poświęcone pojęciu ODWAGA. Na kolejnych zostaną przybliżone: wolność i piękno.

Dzięki warsztatom, uczestnicy, przy wsparciu prowadzącego, prawdziwego filozofa!, będą mogli zastanowić się nad ważnymi zagadnieniami… Zajęcia mają pomóc odpowiedzieć sobie na ważne pytania: Jak wyglądałoby państwo, w którym wszystko wolno? Dlaczego jedne rzeczy uważamy za piękne, a inne za brzydkie? Czy władca powinien być odważny?

Spotkania odbywają się w Pałacu na Wyspie, przepełnionego dziełami sztuki, w których król Stanisław August ukrył niejeden filozoficzny manifest. Zajęcia są ułożone w taki sposób, że wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, odkrywają sekretne znaczenia ukryte w salach pałacu, ćwiczą wyobrźnię i twórcze myśłenie oraz umiejętność zadawania pytań. Co strrrrrrasznie nam się podobało, w filozoficzne poszukiwania jest zaangażowane całe ciało, nie tylko głowa. Część zadań przypomina artystyczno hisotryczny WF 🙂 Prowadzący zajęcia, Jerzy Szufa, którego można też nazywać Jerzykiem, to nie tylko filozof, ale także animator i opowiadacz! Dzięki temu w czasie spotkań można przenieść się do innego wymiaru, słuchając bajek filozoficznych snutych przez profesjonalistę, którego pasją jest opowiadanie 🙂 W ostatnią sobotę do tworzenia podkładu muzycznego służyła niecodzienna harfa. Ciekawe czy tak będzie też na kolejnych dwóch spotkaniach!

Po niesamowicie inspirującej części, które odbywało się w Pałacu na Wyspie, wszyscy przeszliśmy się do budynku Starej Kordegardy, którą całą rodziną darzymy wyjątkowym uczuciem. To właśnie tam odbyła się druga część zajęć związana z twórczym działaniem. Kredki, ołówki i głowy zostały tam poruszone do działania.

Bardzo Was zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach. Niech filozoficzne warsztaty dla rodzin w Łazienkach Królewskich oczarują też Was! A my zostawiamy Wam naszą fotorelację z pierwszych warsztatów 🙂

Garść informacji organizacyjnych od Działu Edukacji Łazienek Królewskich 🙂

Terminy: 30 marca, 6 kwietnia, 13 kwietnia 2019 r. (soboty), godz. 11.00
? Miejsce: Pałac na Wyspie
? Obowiązuje: bilet w wysokości 25 zł (dziecko plus opiekun) lub karnet w wysokości 60 zł (trzy warsztaty)
ℹ Zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl

***
Tematy spotkań:
?30 marca – Odwaga
W Pałacu na Wyspie zobaczyć można obrazy przedstawiające cztery królewskie cnoty. Jedną z nich jest odwaga ukazana pod postacią wojownika w zbroi. Dlaczego w taki sposób przedstawiono tę cechę? Jakich symboli użyto? Nasze filozoficzne zmagania zaczniemy od gimnastyki z obrazem, poszukamy odważnego sposobu poruszania się i pozy. Zastanowimy się też, w czym przejawia się odwaga i czy można się jej nauczyć? Na zakończenie stworzymy różne wersje opowieści, której bohater stanie przed trudnym wyborem, wymagającym odważnej decyzji.

?6 kwietnia – Wolność
Czym jest wolność? Co to znaczy być wolnym? Czy wolność to niezależność? Czy człowiek może być absolutnie wolny albo całkowicie zniewolony? Inspiracją dla rozważań o wolności będzie sufit w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie – przypominający o zniszczeniach wojennych, ograniczony ramą, a jednocześnie otwarty na zagospodarowanie. Podczas warsztatów stworzymy również minimiasta i wejdziemy w rolę ich prawodawców. Czy uda nam się zagwarantować wolność mieszkańcom?

?13 kwietnia – Piękno
Co to znaczy, że coś jest piękne, i czym charakteryzuje się doświadczanie piękna? Znamy piękne obrazy, dźwięki i zapachy, ale czy piękne mogą być na przykład smaki? W labiryncie estetycznych pytań towarzyszyć nam będzie Apollo, bóg piękna i sztuki. Razem z nim przeprowadzimy filozoficzny eksperyment na naszych zmysłach, który pomoże nam rozstrzygnąć, co sprawia, że jedne rzeczy działają na nas odpychająco, a inne wywołują uczucie przyjemności i pozostawiają pozytywne wrażenia.

***

Pomysł i koncepcja: Anna Zajda, specjalistka do spraw edukacji w Muzeum Łazienki Królewskie

Pomysł i prowadzenie: Jerzy Szufa – filozof, opowiadacz i animator. Pasjonuje się sztuką opowiadania, baśniami i legendami. Członek grupy opowiadaczy Grupa 501. Uczestniczył w warsztatach opowiadaczy Jihad Darviche i Dan Yashinsky. Absolwent międzynarodowego kursu “Share the Right Story” na temat wykorzystania opowieści w edukacji. Stypendysta Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz