Od 4 lipca, aż do 30 listopada 2017,
w Łazienkach Królewskich, w budynku Starej Kordegardy,
trwa wystawa dla dzieci “Idź na żywioł”. Zachęcamy Was do odwiedzenia jej, bo nie jest zwyczajna…
jest interaktywna, bardzo sensoryczna i pobudzająca wyobraźnię!
Wystawa towarzyszy ekspozycji “W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta”.
J.B. Plresh był nadwornym dekoratorem u Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego prace można podziwiać w wielu budynkach, na terenie całych Łazienek Królewskich.
“Idź na żywioł” ma przybliżyć dzieciom sztukę, w lekkiej formie i jest interaktywną instalacją, inspirowaną czterema żywiołami, motywem często wykorzystywanym przez królewskiego artystę. Podzielona na cztery strefy – ognia, wody, powietrza i ziemi – służy jako przestrzeń beztroskiej i kreatywniej zabawy. Wystawa sprzyja rozwijaniu zmysłów oraz kształtowaniu wrażliwości na kolor, fakturę i detal. Prezentuje czerwień gorącej lawy, biel kojących obłoków, zieleń miękkiej trawy i błękit morskich fal!
Instalacja jest bardzo symboliczna i pozostawia mnóstwo przestrzeni dla wyobraźni i zabawy. Charakteryzuje ją minimalizm, wydaje się trochę pustawo. Ale to zabieg celowy! Gdy wchodzimy tam z dzieckiem, przedmioty zaczynają żyć i jest sporo wolnego miejsca na, nieskrępowaną niczym, aktywność!
Fabuła wystawy to “żywiołowy” tor przeszkód, który należy pokonać, żeby dostać się na wyspę! Przy wejściu głównym są skrzydła w dwóch rozmiarach, by rodzic i dziecko, razem, rodzinnie, mogli przebrać się i symbolicznie wejść do świata wyobraźni.
Formuła ekspozycji pomyślna jest tak, by najmłodsi sami mogli opracować własną ścieżkę zwiedzania, nie ma kierunku zwiedzania ani podpowiedzi.
Na ścianach znajdują się wiersze i zagadki, które mogą stanowić uzupełnienie rodzinnej przygody z żywiołami. Ich autorem jest poeta, pisarz i tłumacz w jednej osobie – Jarosław Mikołajewski.
Część eksponatów, takich jak wielka ryba wożąca książki dla dzieci o żywiołach, jaszczurki uszyte według wzorów z rysunków czy latające pod sufitem papierowe bajeczne ptaki, powstała podczas rodzinnych warsztatów integracyjnych “Pawie oczko”. Uczestnikami spotkań były m.in. dzieci ze spektrum autyzmu. Więcej o tych spotkaniach możecie poczytać tu!
Wystawie towarzyszą warsztaty “iGraj z żywiołem”. Część spotkań już się odbyło, ale kolejne jeszcze można rezerwować tu!, do czego bardzo Was zachęcamy 🙂
wystawa dla dzieci w wieku 1-10 lat
termin: 4 lipca – 30 listopada, codziennie w godz. 10.00-16.00
miejsce: Stara Kordegarda, Łazienki Królewskie, Warszawa
wstęp: wolny
Rezerwacja terminu zwiedzania wystawy dla grupy powyżej siedmiu osób (grupa zorganizowana może liczyć maksymalnie 25 osób): edukacja@lazienki-krolewskie.pl.