Dziś Kolekcja Cała Polska Czyta Dzieciom tom 6.
Od połowy marca, w kioskach w całym kraju, jest w sprzedaży seria, której kolejne tomy można kupować co dwa tygodnie wraz z tygodnikiem „Polityka”. Informację o całości znajdziecie tu! – w linku również pełna lista tytułów z odnośnikami do recenzji wydanych już odcinków.
Dziś prezentujemy tom szósty, czyli przeznaczoną dla dzieci od dziesiątego roku życia, powieść “Iqbal”, autorstwa włoskiego pisarza, Francesco D’Adamo.
Książka bez ilustracji, ale jak zwykle, ze wstążeczką w kolorze grzbietu.
Mam gulę w gardle kolejny raz po tej lekturze, więc dziś wyjątkowo cieszę się, że mogę pisać, a nie muszę mówić do Was. Książka dość głośna, wielokrotnie nagradzana, zapewne część z Was już ją zna.
“Iqbal” to bardzo wzruszająca historia oparta na faktach. Porusza ogromnie trudny temat wykorzystywania dzieci do niewolniczej pracy. Dzieci, które nie mają szans na dorastanie w godnych warunkach, nie mają oparcia, miłości, rodziny i żadnej nadziei na normalne życie. Często spłacają absurdalnie wysoki dług rodzinny.
Mówi o poczuciu własnej godności, przyjaźni i kilku innych, najważniejszych, fundamentalnych wręcz, w życiu człowieka, sprawach. By wzmocnić przekaż, autor zastosował świetny chwyt literacki – opowieść snuje koleżanka chłopca, Fatima. Dzięki temu poznajemy los dzieci z ich perspektywy.
Postać tytułowego bohatera i jego losy zostały zainspirowane prawdziwą osobą.
Iqbal Masih żył naprawdę i odmłodzę się tylko trochę, jeśli napiszę, że był moim rówieśnikiem. Urodził się w 1983, a od czwartego roku życia był zmuszany przez mafię dywanową do pracy w fabryce dywanów. Zanim zdołał uciec, przez wiele lat pracował po dwanaście godzin dziennie w fatalnych warunkach, głodując. Mając dwanaście lat, wyglądał jak sześciolatek.
To był prawdziwy mały bohater. Dzięki swojej odważnej działalności, przyczynił się do uwolnienia kilku tysięcy dzieci pracujących w niewoli.
W 1995 roku, gdy miał dwanaście lat, w swojej rodzinnej wiosce, został zamordowany.
Bardzo ważna książka, poruszająca… ciężko o niej pisać, trzeba przeczytać!
Kolekcja Cała Polska Czyta Dzieciom tom 6 do zgarnięcia!
Kto z Was ma ochotę otrzymać jeden z trzech egzemplarzy tej książki to proszony jest tradycyjnie już o
wpisywanie się tu, w komentarzu pod wpisem na blogu.
Czekamy na Wasze zgłoszenia do końca dnia jutrzejszego, czyli 13 czerwca 2017 r. do godziny 24.00
14 czerwca wybierzemy troje z Was!
Chcemy przeczytać 🙂
Bardzo bym się ucieszyła z tej książki 🙂
Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę, chociaż… trochę się boję. Obrazy z literatury zostają w mojej pamięci dużo dłużej niż te z filmów.
Wystarczy po prostu zgłosić chęć przygarniecia książki? To chętni jesteśmy my.
Ps. A deska bardzo efektowna i super że kolor nie jest położony równomiernie ?
Obecna 🙂 może los się do nas uśmiechnie i poczęstuje książką 🙂
Chętnie dołączymy je do naszej pokaźnej kolekcji ? ? ?
My bylibyśmy chętni na taki wspaniały egzemplarzyk?
Opis i tytuł intrygujący ,chciałabym przeczytać ta książkę o której jest tak głośno 🙂
Bardzo, bardzo, bardzo chcę! 🙂
Bardzo chciałabym złapać ten tom. Niestety w najbliższej okolicy sprzatnieto mi spod nosa (autentycznie, ostatni numer chwyciła pewna Pani). Ten tom jest wyjątkowy, książka bliska memu sercu.
tak jak poprzedniczka – trochę się tej książki boję. Ale chciałabym, żeby moje starsze dzieci mogły ją przeczytać – a ja z nimi. 🙂
Ja i moje clopaki tez bardzo byśmy chcieli
Mam komu czytać ,miłośc do ksiażek już przekazana– córce ,teraz przekazana jej dwóm synkom ,ktorzy od chwili urodzenia pokochali czytanie 🙂 bez czytania nie ma wieczornego spania ,a w dzien co wyciszy brojarza -dobra bajunia czytana przez babunię <3
Och, i my 🙂
Dawno temu mama Victoria wyruszyla w podroz z Krakowa do Rzeszowa i tam w jednej z ksiegarnii wraz Cala Polska czyta dzieciom czytala i magiczne warsztaty czarowala. Dzis jest mama i czyta Victorio, bo wie, ze czarow nigdy za duzo i ze ksiazki maja moc. Rodosc by sprawily kolejne opowiesci na polce, w lozku na dzien dobry i dabra noc;)
Może tym razem się uda 🙂
Chętnie przeczytam moim Księżniczkom 🙂
Zgłaszam się, poczytamy z córkami
Lniana czytać książki i zaszczepiam tez to mojemu 1,5-rocznemu synkowi . Te lekturę chętnie też przeczytam. Zgłaszam chęć 🙂
Zgłaszamy się chętnie!
Temat bardzo trudny ale niesamowicie ważny. Trzeba dzieciom pokazywać że nie wszyscy mają cudowne i spokojne dzieciństwo. Ważne by pokazać ile pracy kosztuje i może kosztować dana rzecz i ze nie warto chcieć za dużo. Trzeba uczyć od maleńkości dokonywania świadomych wyborów.
Książka którą powinni przeczytać wszyscy, zwłaszcza dorośli
Czytam ze szkolnymi dziećmi dużo książek. Opowiadam i pokazuję wiele rzeczy, ale ciągle mam wrażenie, że to jeszcze za mało… że za mało wiedzą o tym, co się dzieje na świecie… I co one będą mogły zrobić dla innych, kiedy dorosną, by wszystkim żyło się lepiej. W końcu jeśli nie oni, to kto? Chętnie i tę opowieść im przeczytam!
Nie słyszałam o tej książce… Opis mnie poruszył!!! Bardzo chciałabym ją przeczytać, a mój syn z pewnością także 😉
ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss 🙂
Chętnie przeczytamy 🙂
Chętnie przyjmę ??
Witam, trafiłam tu po raz pierwszy o dziwo. I skoro pytają kto chce, to oczywiście ja też chętnie adoptuje do swej książkowej rodziny taką pozycję.
Pozdrawiam
Historie zaklete w książkach żyją wtedy gdy można je przeżyć czytając … nie wiem czy moja 7 latka jest gotowa poznać świat dzieci, które zamknięte w świecie strasznych dorosłych nie mogą przeżyć swojego dzieciństwa…nie wiem czy ja jestem gotowa zobaczyć te obrazy…ale może ta książka otworzy nam oczy jeszcze bardziej
Z miłą chęcią się zgłaszam 🙂
Trudne tematy ostatnio czytamy rodzinnie często wiec by nam pasowało taką książkę też wygrać…
Kochany Psotniku,zechciej dla nas:)
Zgłaszamy się do Psotnika 🙂 A deska niebieska też jest super 🙂
Jestem normalnym człowiekiem, więc krzywda ludzka zawsze robiła na mnie wrażenie, szczególnie gdy dotyczyła dzieci. Od kiedy zostałam mamą dziecka z zaburzeniami, moje przeżywanie nieszczęśliwych historii dzieci osiągnęło poziom pt. “level: hard”. Zawsze mimowolnie widzę mojego syna na miejscu dotkniętego nieszczęściem dziecka i wyobrażam sobie jego przerażenie, tym większe, że odbiera świat inaczej niż zwykli ludzie. Boję się takich historii, jak ta Iqbala, ale trzeba o nich pisać, czytać, opowiadać, żeby budować wrażliwość ludzi, którzy mają wpływ na światek tuż wokół nas, ale też ten wielki świat. Odważę się przeczytać tę książkę sama i odważę się przeczytać ją moim dzieciom!
Prosimy Psotnika o egzemplarz. Obiecujemy zdać recenzje 🙂
Muszę przyznać, że nie słyszałam wcześniej o tej książce i zastanawiałam się nad kupnem. Historia jest poruszająca, a jednocześnie… smutna po prostu. W końcu kończy się śmiercią bohatera. Czy ja jestem gotowa na taką książkę? Czy jestem gotowa na to, by moje dziecko kiedyś ją czytało? Albo żebym ja ją jej przeczytała? Tego właśnie nie wiem…
Bardzo chętnie by przeczytała moja starsza wnusia, bo dla młodszej to chyba jeszcze troszkę za trudny temat. Starsza jest bardzo wrażliwa, w dodatku rówieśniczka bohatera, więc dla niej byłyby to temat w jakiś sposób bliski i wyjątkowy. Ja też poznałabym tę niecodzienną historię, a potem poznaliby ją inni chętni. Tę lekturę byłoby miło mieć na półeczce.
Może będę miała Iqbal, czyli szczęście i wygram w/w książkę. Iqbal to perskie słowo oznaczające szczęście.
Tradycyjnie zgłaszamy się 🙂
Może tym razem się uda.
Kubuś i Michalinka z mamą
Smutno, że trzeba takie książki pisać.
Ale jak dobrze, że są…
Fajnie by było taką mieć 🙂
Moje córki bardzo lubia jak im czytam. Często tez im czyta ich starszy brat. Niestety nasza domowa biblioteka powoli nam się kończy i często czytamy któryś raz z kolei ta sama książkę. Byłoby super mieć taki tom książek. Pozdrawiamy
Cięzki temat, ale i z takim dzieci muszą się zmierzyć. Jaki jest sugerowany wiek dla tej pozycji? chętnie przygarniemy:)
od dziesiątego roku życia, tak jak wspomniałam w tekście 🙂
Jesteśmy bardzo chętni 🙂 Tak się przyzwyczaiłam do poprzedniej dechy, ale ta niebieska całkiem całkiem 😉
Ja też jestem zainteresowana 🙂 Pozdrawiam 🙂
Bardzo ciekawa pozycja, choć pewnie ciężko się ją czyta.
Chętnie spróbuję.
bardzo bym chciała zarazić moją córkę Jagodę miłością do książek, szczególnie tych papierowych…. 🙂
Z ogromną przyjemnością przeczytalibyśmy!
Dzisiaj imieniny mojego 9 – letnigo syna – Antka, byłby to miły prezent.
Książka smutn a,pouczająca wzruszająca .Warto pokazać dzieciom jakie dziecinstwo mial bohater ksiazki .Może wtedy więcej dzieci doceni to co ma ? Nie ukrywajmy przed dziecmi ,że świat jest okrutny ,zgodnie z wiekiem dziecka przekazujmy mu odpowiedne informacje .Będzie silniejsze w doroslym zyciu — bo zycie to cięzka praca ,świat roznych ludzi ,dobrych i złych i niech nasze dzieci to wiedzą .Książka uczy ,informuje ,rozwiją ,bawi i smuci .
Bardzo byśmy chcieli przygarnac książkę do naszej skromnej biblioteczki i bliżej poznać bohatera:)
moze uda sie tym razem:) i Kubus wygra ksiazke:)
Bardzo dziękuję za wszystkie Wasze zgłoszenia 🙂
o adresy do wysyłki egzemplarzy poproszę:
Patrycja 12 czerwca 2017 o 14:31
ABe 12 czerwca 2017 o 22:41
Asia 12 czerwca 2017 o 15:56
🙂 na adresy czekam pod adresem mioda@strefapsotnika.pl
dziekuje ?
gratuluję szczęsliwcom
Ja też gratuluję. Już kupiłam sobie własną. Więc dziękuję za recenzję