Komiksy popularnonaukowe dla dzieci 24 godziny w...

Komiksy popularnonaukowe dla dzieci 24 godziny w… to nowa seria brytyjskich powieści graficznych, które ukazują się w Polsce dzięki staraniom wydawnictwa Wilga. Każdy z tomów zabiera czytelnika w inną fascynującą, pełną ciekawostek, podróż. 

Nie mogło być inaczej 🙂 Strefa Psotnika objęła patronatem dwa pierwsze tytuły serii. Od kiedy psotnikowe dzieci realizują obowiązek szkolny w domu, jeszcze więcej spędzamy czasu z książkami popularnonaukowymi, a te w formie komiksu są zawsze strzałem w 10! Wiedza podana z taką lekkością po prostu sama wchodzi do głowy, nie da się nie zaciekawić tematem przedstawionym w tak atrakcyjnej formie. Czy podręczniki nie mogłyby być tak zaprojektowane? 🙂

W każdej z książek znajdziecie linki do stron internetowych oraz filmów, z których można dowiedzieć się więcej na temat poruszony w konkretnej publikacji. Inspirują by po lekturze zgłębiać zagadnienie 🙂 Są to linki do materiałów w języku angielskim.

Na początek w Polce ukazały się dwa tytuły. W Wielkiej Brytanii jest ich w tym momencie o dwa więcej, więc mam nadzieję, że i u nas to już tylko kwestia czasu!

 

24 godziny w dżungli

tekst: Lan Cook, ilustracje: Stacey Thomas, tłumaczenie: Karolina Post-Paśko, 64 strony, Wilga 2022

Bohaterami tego komiksu są pracownicy ośrodka badawczego w samym sercu tropikalnego lasu na jednej z największych wysp na świecie, Borneo. Naszymi przewodnikami są bliźnięta Ellie i Danny. Spędzając z nimi 24 godziny w dżungli dowiesz się o zagrożonych gatunkach zwierząt, o próbach pomocy im przez ludzi, o tworzeniu korytarzy łączących części lasu, o ekwipunku, który przyda ci się w deszczowym lesie tropikalnym, o sieciach ornitologicznych, fotobudkach i wielu wielu innych. Jest to absolutnie fascynująca lektura i pełna faktów, ciekawostek, informacji, które zapadają w pamięć i robią ogromne wrażenie. Wiesz na przykład, że na Borneo rosną rośliny, które potrafią nawet pożreć szczura?

Autorom serii zależy, by bohaterami były różnorodne osoby, tak by oswajać dzieci z różnorodnością. Spotykamy tu osoby obu płci, o różnych kolorach skóry, w pełni zdrowe fizycznie lub niepełnosprawne.

Możecie być spokojni o wartość merytoryczną tego komiksu, ponieważ konsultantem przy tym tytule był profesor Owen Lewis. To profesor ekologii na uniwersytecie oksfordzkim oraz wykładowca w Brasenose Collage. Owen Lewis bada faunę i florę tropikalnych lasów deszczowych oraz wpływ jaki mają na nią ludzie.

24 godziny w kosmosie

tekst: Rob Lloyd Jones, ilustracje: Laurent Kling, tłumaczenie: Karolina Post-Paśko, 64 strony, Wilga 2022

Czytelnik przeżywa dobę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), a jego przewodnikiem jest Becky. To ona, prostym i dowcipnym językiem, tłumaczy jak żyje się w przestrzeni kosmicznej, na czym polega stan nieważkości, w jaki sposób MSK przemierza kosmos, jak żywią się kosmonauci, jak śpią, co robią w czasie wolnym od pracy i w końcu jak zamierzają dostać się znowu do swojego ziemskiego domu 🙂 Arcyciekawa książka o kosmosie! Informacji jest tu mnóstwo, nie sposób wszystkiego tu streścić i przytoczyć. Komiksy popularnonaukowe dla dzieci 24 godziny w… po prostu muszą znaleźć się w waszej biblioteczce 🙂

Konsultację merytoryczną tej książki dokonali dwaj kosmiczni specjaliści. Libby Jackson, która jest kierowniczką programu badań naukowych w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej oraz Stuart Atkinson, autor książek o astronomii i lotach kosmicznych.

Jeśli podobają Wam się komiksy popularnonaukowe dla dzieci i macie ochotę na więcej, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz