Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy – Małgorzata Strzałkowska

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy - Małgorzata Strzałkowska

26 lutego 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” ustanowiono hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Z okazji tej ważnej dla Polaków rocznicy, postanowiliśmy dziś przypomnieć książkę Małgorzaty Strzałkowskiej, zatytułowaną “Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”.

Nakładem warszawskiego wydawnictwa Bajka po raz pierwszy książka ukazała się w 2014 roku, a kilka dni temu wróciła do księgarń wydana powtórnie. To bardzo ciekawie napisane, z rozmachem zilustrowane, kompendium wiedzy o najważniejszej dla Polaków pieśni. Znajdziecie tu mnóstwo informacji i ciekawostek, których nie ma nigdzie indziej.

Książka bardzo ważna, bo choć “Mazurek Dąbrowskiego” śpiewamy w wielu podniosłych momentach już od najmłodszych lat, to czy w pełni rozumiemy jego treść? Czy wiemy, co sprawiło, że to właśnie ta pieśń stała się hymnem narodowych?

Małgorzata Strzałkowska zadała sobie wiele trudu, by prześledzić wszelkie dostępne książki, dokumenty i inne źródła historyczne, by dotrzeć do mało rozpowrzechnionych informacji, a dzięki talentowi i warsztatowi, autorka przedstawiła to, czego się dowiedziała w sposób przystepny dla czytelnika w każdym wieku. Bo właściwie ciężko określić jednoznacznie sugerowany wiek odbiorcy tej lektury. Została napisany w taki sposób, że może być ksiązką dla całej rodziny, tym bardziej, że została podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich została zatytułowana “Co każdy Polak o hymnie wiedzeć powinien”. Tu z krótkich, bardzo ciekawie napisanych, rozdziałów, dowiadujemy się podstawowych informacji, takich jak: gdzie i jak powstała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, jak dokładnie brzmi treść wszystkich zwrotek i refrenu oraz co dokładnie czai się w tekście każdej ze zwrotek, jak również gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego i czego można się spodziewać, wybierając się tam na wycieczkę.

W drugiej części, “Dla wnikliwych”, znajdziemy rozszerzoną wiedzę na temat Mazurka Dąbrowskiego. Po pierwsze poznamy treść i znaczenie dwóch zwrotek pominiętych, czyli tych które wchodziły w skład Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, lecz nie zostały częścią hymnu narodowego. W tej części znajdziemy rozdział o ludziach, którzy byli szczególnie związani z hymnem, rozszerzone kalendarium hymnu, objaśnienie innych utworów, które na przestrzeni historii pełniły rolę polskiego hymnu narodowego i wiele wiele innych informacji.

Na przedostatniej stronie okładki każdego z egzemplarzy, znajduje się sztywna koperta, która skrywa płytę cd. Na płycie znajdują się nagrania “Mazurka Dąbrowskiego” w różnych wersjach.

Ogromnym atutem książki są również malarskie ilustracje Adama Pękalskiego, którego kreska charakteryzuje się dowcipem i lekkością. Wiele obrazów dostało swoją własną stronę, dzięki czemu można z przyjemnością śledzić detale na rysunkach.

Jak przystało na publikację na tematy podniosłe, książka została bardzo starannie wydana, a jej płócienny czerwony grzbiet, wraz z bielą okładki, korespondują z naszymi barwami narodowymi.

“Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” stanowi serię z inną ważną dla Polaków książką “Orzeł Biały. Znak państwa i narodu” Alfreda Znamierowskiego, którą pokazywaliśmy na blogu tu!

Podobno “książka ta jest darem dla wszystkich, którzy kochją Polskę”… i trudno się nie zgodzić 🙂 Zobaczcie jak wygląda w środku i koniecznie zapoznajcie się z nią całą rodziną 🙂

tytuł: Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy

tekst: Małgorzata Strzałkowska

ilustracje: Adam Pękalski

wydawnictwo: Bajka, 2014, 2020

objętość: 64 strony

dla dzieci i dorosłych

cena okładkowa: 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz