Prezentujemy serię książek dla dzieci w wieku 3-6 lat, która przychodzi od razu do głowy, gdy chce się wskazać najlepsze serie książek dla przedszkolaków.
Pod każdym względem dopracowana – zarówno tekstu, ilustracji, jak i dbałości wydania. Jest bogato i bardzo ciekawie ilustrowana, z elementami kolażu. Tekst jest wartościowy i dość krótki. Dzięki temu odcinek, bez trudu można przeczytać w jeden wieczór przed spaniem lub w przerwie na zabawę w ciągu dnia. I wracać do niej wiele wiele razy… Dzieci, które pokochają Alberta, czytają te książki jeszcze długo, długo później.
Kim jest Albert Albertson?
Książkowym bohaterem, który podbił serca przedszolakom na całym świecie. Ma kilka lat, mieszka w Szwecji z tatą i kotem Puzzlem Nie przez przypadek książki o Albercie są tłumaczone na kilkadziesiąt języków, a ich łączny sprzedany nakład zbliża się do (bagatela!) dziesięciu milionów egzemplarzy. W Szwecji to kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów, a pierwsza z nich została wydana ponad czterdzieści lat temu. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość zarówno przez gremia dorosłych jak i dziecięcych jury, została przez szwedzki rząd uhonorowana medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.
Dlaczego książki o Albercie są tak lubiane przez dzieci?
Albert boryka się z tymi samymi problemami, z którymi próbuje sobie poradzić każdy przedszkolak, niezależnie od tego, w którym kraju mieszka. Dzieci, obserwując jak Albert rozrabia, kombinuje i przeżywa różne chwile w swoim życiu, utożsamiają się z nim, rozpoznają własne zachowania i emocje.
Prezentujemy wszystkie książki w serii o Albercie, których kolekcja regularnie, od wielu lat się powiększa, dzięki staraniom wydawnictwa Zakamarki.
Podzielcie się z nami swoją opinią i doświadczeniami. Jesteśmy pewni, że wiele osób miało już przyjemność poznać Alberta. To pierwszy nasz wybór w nowym cyklu Najlepsze serie książek dla przedszkolaków. Podpowiedzcie, jakich seryjnych bohaterów uwielbiają wasze dzieci.
Inne najlepsze serie książek dla przedszkolaków znajdziecie tu:
Jeśli chcesz odwiedzić Alberta Albertsona w prawdziwym świecie koniecznie odwiedź Junibacken – muzeum poświęcone szwedzkiej literaturze dla dzieci!
Mamy jedna książkę Alberta, jakoś tak wyszło, że tylko jedną, ale lubimy bardzo. Oczywiście bohaterka numer jeden to Basia (i Franek też co to nasikał na podłogę), Kicia Kocia, Zuzia, Pucio (nadal jest fajny bo przecież on tak spieszy sie do przedszkola). Starsza córka w tym czasie też uwielbiała Julka i Julkę.
dzięki wielkie 🙂 Julek i Julka niedostępni, ale ma ukazać się nowe tłumaczenie…. ciekawe jak się będą nazywali “po nowemu” 🙂
Słyszałam, że Janek i Janeczka 🙂
nawet fajnie 🙂 ciężko się będzie przestawić…
U nas króluje Leon i Malinka 🙂
no ba! 😀
Serie dla przedszkolaków:
– dla tych mniejszych:
Tupcio Chrupcio
Przygody z parku Percyego
Kicia Kocia
Kastor
Miko
Krowa Matylda
Mama Mu
Pan Kuleczka
Tapi
Wesoły Ryjek
– dla tych starszych
Pettsoni Findus
Nudzimisie
Nela
Miś i Tygrysek
Felek i Tola
Ja i moja siostra Klara
Florka
Koko Smoko
Komiksy o Misiu Zbysiu
Basia
Dodam jeszcze:
8+2
Cukierku Ty Łobuzie i
Żabek i Ropuch
Baaaaardzo dziękuję, na pewno skorzystam z podpowiedzi i pomogłaś rodzicom, którzy będą tu zaglądać w poszukiwaniu inspiracji książkowej w temacie 🙂
Nie ma za co 🙂
Alberta też jak najbardziej polecamy – właśnie czekamy, aż dojedzie do nas nowa część 😀
pokazywaliśmy ją na blogu i oczywiście przeczytana kilka razy 😀 BOSKA!
Cała seria o Albercie na półce na wyciągnięcie ręki naszego przedszkolaka. Niezmiennie ulubiona. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tomiki.
Polecamy również serie:
O Mamie Mu
O Pettsonie i Findusie
O Panu Brumm’ie
O Elmerze
O Kurczakach Luzakach
O Żabku i Ropuchu,
O Turlututu,
Tato… (popłyńmy na wyspę!, zbudujmy domek!, pojedźmy na grzyby!, w studni nie ma wody!, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?)
Ostatnim zaś hitem są dwa tomy opowiadań o przygodach Skarpetek, czytane na okrągło, jedna po drugiej 🙂
oooo, a kto to jest Kurczak Luzak? Brzmi bosko!
To świetna seria 10 tomików autorstwa dwóch Francuzów (Christian Jolibois – tekst, Christian Heinrich – rysunki). 10 historyjek o gromadzie “wyluzowanych” kurczaków, w której prym wiedzie rodzeństwo – Carmela i Carmelito. Świetnie napisane, cudownie narysowane, kolorowe, zabawne i wciągające. Dla starszych przedszkolaków, ale też bardzo dobre na początki samodzielnego czytania. Kolejne książeczki to:
“O kurce, która chciała zobaczyć morze” (kto przeczyta, od razu będzie chciał więcej…)
“Kosmiczne jajo”,
“Chcę mieć brata” (genialna!),
“Kurza stopa! Ktoś ukradł słońce!”,
“Panika w kurniku”,
“Kurczaki luzaki i bazyliszek”,
“O chłopcu, który lubił bajki” (kolejna z naszych ulubionych…),
“Ratuj się, kto może!”,
“Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”,
“Zakochany kurczak” (cudo 🙂
Od kilku lat nie pojawiło się nic nowego w tej serii. Czekamy, może jeszcze kiedyś coś…? Dzieci wprawdzie już starsze, ale ciągle z sentymentem sięgają po te zeszyciki i sypią cytatami jak z rękawa. A to chyba całkiem dobra rekomendacja 🙂