“Pokonaj Bakwiry swoją supermocą” to nowa rodzinna gra planszowa od Było Sobie. Tym razem gracze odkryją tajemnice funkcjonowania ludzkiego organizmu i uczą się budować odporność!
Tytułowe Bakwiry to inruzy, które zagrażają naszemu organizmowi. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Twórcy gry dostarczyli nam komplet informacji na ich temat. Mamy ich opisy, wiemy jakie są ich metody działania i dzięki tej wiedzy możemy odpowiednio dobrać metody walki.
W grze, zwłaszcza w talii kart Pytanie, znajduje sie ogromna porcja wiedzy. W czasie rozgrywki należy odpowiadać na losowo wybrane pytania, przez co nasza wiedza się buduje i gruntuje.
“Pokonaj bakwiry swoją supermocą” została zaprojektowana na dwóch, trzech lub czterech graczy w wieku powyżej siódmego roku życia. Jestem pewna, że młodsze dzieci będą frustrować się wymaganym poziomem pytań, zatem nie polecam jej wcześniej. Za to z górną granicą wieku już jest większa elastyczność, myślę, że będzie w użytku na długo.
Nad wysokim merytorycznym poziomem gry czuwała Joanna Zajkowska. Nie dość, że jest absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, ale również jest profesorem w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytety Medycznego w Białymstoku oraz między innymi od ponad dekady jest ekspertem w ISW-TBE, czyli europejskiej grupy roboczej, zajmującej się kleszczowym zapaleniem mózgu. Walka z Bakwirami dla takich ludzi to pestka 😉
Jak wszystkie gry od Było Sobie, “Pokonaj Bakwiry swoją supermocą” jest wykonana z bardzo solidnych materiałów i na pewno nie zniszczy się przy prawidłowym użytkowaniu. Rozkładana plansza i cztery tabliczki graczy są z bardzo grubej tektury, a karty w taliach są pokryte folią i nie wycierają się.
Instrukcja do tej gry jest dość obszerna i myślę, że zwłaszcza młodsze dzieci na początku będą potrzebowały wsparcia dorosłych. Gra może przebiegać w dwóch wariantach, dla mniej i bardziej zaawansowanych, ale mimo wszystko jest sporo elementów do ogarnięcia 🙂
Zobaczcie jak “Pokonaj Bakwiry swoją supermocą” wygląda w środku 🙂 Jest jeden szczegół, w który wdarł się błąd. Przy poleceniach o oddanie żetonów zdarza się, że gracz jest proszony o te w kolorze fioletowym i żółtym, które w grze nie występują. W ich miejsce zostały zaprojektowane niebieskie i czerwone. To nie wpływa na jakość gry, ale wprowadza zamieszanie na początku i trzeba się przyzwyczaić 🙂
Wielkością pudełka i estetyką ilustracji “Bakwiry” nie odbierają od całej serii gier z Było Sobie.
Jeśli będziecie mieli okazję zagrać, koniecznie dajcie nam znać, jakie mieliście wrażenia.