W ostatnią sobotę, na warszawskim Festiwalu Książki Dziecięcej Tere – Fere w Domu Braci Jabłkowskich, odbyła się gala wręczenia nagród książkom wyróżnionym w konkursie organizowanym przez sieć salonów Empik – Przecinek i Kropka. O pięciu książkach nominowanych do nagrody pisałam już wcześniej, możecie wrócić do tego tu. Galę poprowadziła aktorka Magdalena Różczka, ambasadorka konkursu. Cała impreza była bardzo sympatyczna i dość kameralna.
Spośród pięciu nominowanych książek nagrodzono trzy, wyłonione przez głosowanie internautów:
- trzecie miejsce zdobyła książka “Pszczoły” Piotra Sochy, z tekstem Wojciecha Grajkowskiego;
- drugie miejsce zdobyła “Królewna” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, ilustrowana przez Mariannę Oklejak;
- zaszczytne pierwsze miejsce otrzymały “Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek, zilustrowane przez Daniela de Latour.
Wszystkim, którzy stanęli na podium gorąco gratulujemy, a tak wyglądali szczęśliwi zdobywcy pierwszego miejsca:
foto od lewej: Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Joanna Bażyńska-Szwarc -prezes wydawnictwa Poradnia K
“Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” opowiada w krótkich, zwięzłych rozdziałach historie skarpetek, które postanowiły opuścić kosz na brudną bieliznę, porzucić swe siostry bliźniaczki i ruszyć w nieznane, ku przygodzie i nowym możliwościom. Z różnych powodów życie w domu Mamy i małej Be im nie odpowiadało. Pod pralką znajdowała się pokaźna dziura, która jeśli się w nią wskoczyło, była przepustką w daleki świat. Zawiłe korytarze każdą z bohaterek doprowadziły w zupełnie inne miejsce.
To bardzo zabawna i wartościowa bajka. Po pierwsze rozwija wyobraźnię dziecka, a po drugie niesie przesłanie o wartości dążenia do celu. Pokazuje możliwość zmiany swojego życia, jeśli się tylko odważy podjąć ryzyko, zrobić pierwszy krok.
Różne osobowości zostały świetnie dopasowane do typów skarpet, bo na przykład elegancka jedwabna skarpeta czuła, że otacza ją towarzystwo, które jej nie odpowiada. Marzyła o karierze, a po ucieczce wygrała casting, zagrała w serialu telewizyjnym i stała się sławna – zrobiła oszałamiającą karierę. Inna szara skarpeta, zakompleksiona, której jedynym przyjacielem w świecie tekstyliów była pięciopalczasta rękawiczka, po drugiej stronie korytarza odnalazła swe powołanie – zastąpiła mysią mamę porwaną przez drapieżnego ptaka. Zaopiekowała się osieroconymi myszętami i stała się “głową” mysiego rodu.
Każda ze skarpetkowych przygód jest świetnie napisana. Zapytałam Panią Justynę skąd pomysł na książkę:
“pomysł z życia. Mała B. to moja córka Basia, która ciągle gubi skarpetki, podobnie jak dwóch jej braci. Mamy 2 wory pojedynczych skarpet – to oznacza, że gdzieś jest drugie tyle. Z tego myślenia, co też się mogło przytrafić skarpetkom, wziął się pomysł. Ale nie tylko z tego. Także z różnych życiowych sytuacji. Dziecko w szpitalu – to ja, jako mała dziewczynka w szpitalu. Pisząc o mysiej mamie przypominałam sobie małe gniazdko z myszkami, które znalazłam kiedyś w czasie wakacji, w lasku olchowym. Za każdą historią coś się kryje, choćby wspomnienie lasu pełnego oczu jaki widziałam w Książu. Pisało mi się super, dobrze się bawiłam”…
i to czuć, bo czytelnika też czeka dużo dobrej zabawy. Dzieci spontanicznie reagują śmiechem i zastanawiają się czy to rzeczywiście możliwe, że rzeczy też czują.
Wielkim atutem książki jest jej oprawa graficzna autorstwa Daniela de Latour. Rysunki lekkie i dowcipne są obecne na każdej ze 110 stron książki i są nie mniej wciągające co sama treść.
Całość jest bardzo udana, polecam ją do wspólnego czytania z dziećmi i jeszcze raz gratuluję autorom nagrody w konkursie Przecinek i Kropka.
Justyna Bednarek zapowiedziała swoje dwie nowe książki. Już bardzo niedługo, bo 19 maja, odbędzie się premiera kolejnej, zilustrowanej również przez Daniela de Lator – historia kun, które szaleją na ulicy przed domem Pani Justyny. Kradną, łobuzują, przegryzają kable, gotują i rozwiązują zagadkę kryminalną. Czekamy z zapartym tchem! Druga, trochę inna, ukaże się dopiero w październiku, z ilustracjami Józefa Wilkonia. Nic więcej nie powiem, bo nie wiem 🙂
tekst: Justyna Bednarek
ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo Poradnia K
110 stron
dla dzieci 6+
cena okładkowa 39,90 zł
Z ilustracjami Józefa Wilkonia! Dlaczego da października tak daleko??? A nie wiesz, które wydawnictwo szykuje tę książkę?
a wiem 🙂 Poradnia K oczywiście
Tak typowałam 😉 historia skarpetek oczarowała i mnie 😉
ale skarpety miały silną konkurencję, ja nie byłam taka pewna ich wygranej 🙂
super wyglada 😉 <3