Dzisiejszy upał sprawił, że mamy ochotę schłodzić się w morskiej wodzie 🙂
Ten błękitny stosik to, naszym zdaniem,
najlepsze książki dla dzieci o MORZU!
“W morze!” Piotr Karski, wydawnictwo Dwie Siostry, 2017
224 strony, dla dzieci 7+, cena okładkowa 39,90 zł
Nowość od Dwóch Sióstr na tegoroczne wakacje!
“W morze” to sporej objętości książka aktywnościowa, zapewniająca kreatywne zajęcie na wiele godzin.
Każda rozkładówka to nowocześnie zaprojektowane zadanie graficzne.
Oprócz prawdziwej twórczej rozrywce, dzięki dopiskom autora, z tej książki można sporo dowiedzieć się o morzach i oceanach, o historii wielkich odkryć geograficznych, niebezpiecznych zwierzętach! To prawdziwe kompendium wiedzy!
Oczywiście jest pięknie wydana, ale na uwagę szczególną zasługuje fakt, że grzbiet publikacji nie został wykończony w sposób tradycyjny. Widać zszyte ze sobą składki, klej i nici.
STRASZNIE NAM SIĘ TO PODOBA!!!
“Lato Stiny” Lena Anderson, przekład ze szwedzkiego Agnieszka Stróżyk
wydawnictwo Zakamarki, 2013, 76 stron, dla dzieci 3+, cena okładkowa 32,90 zł
To jedna z naszych najukochańszych książek dla dzieci w ogóle, nie tylko o morzu 🙂 Przeczytana milion razy! Znamy ją na pamięć 🙂
Klimatycznie zilustrowana opowieść o niesamowitych wakacjach małej dziewczynki u dziadka, na wyspie. Dwójka bohaterów ma przepiękną relację. Razem spędzają czas, wyławiają skarby, które przynosi im morze, spotykają się z przyjaciółmi, jedzą proste posiłki.
Zabawna, ciepła i mądra. Kwintesencja wakacji u dziadka!
“Swimmy” Leo Lionni, tłumaczenie Antonina Perzyna
wydawnictwo Tatarak, 2016, 32 strony, dla dzieci 4+, cena okładkowa 36 zł
Tytułowa Swimmy to maleńka czarna rybka. Jest jedyna w swoim rodzaju, odróżnia się od wszystkich z ławicy, z którą pływa. Pewnego dnia jednym wielkim kłapnięciem tuńczyk połyka całą ławicę. Swimmy pływa najszybciej, udaje się jej uciec… zostaje zupełnie sama. Bezbronna i samotna pływa zagubiona i odkrywa niesamowite rzeczy dookoła. W bogatym podwodnym świecie spotyka piękne i ciekawe stworzenia – węgorza, ukwiały, meduzę. Przypadkiem napotyka ukrytą w kamieniach ławicę małych czerwonych rybek, takich samych jak te, które utraciła. Szczęśliwa namawia je, żeby popływały razem, aby podziwiały otaczający ich świat, ale rybki się boją. Wiedzą, że jeśli wychylą się zza kamieni zaraz zostaną pożarte przez większą rybę. Swimmy wpada na genialny pomysł, rozwiązuje problem ławicy i sprawia, że już zawsze są bezpieczne.
Więcej o tej pozycji możecie przeczytać tu!
“Płetwal błękitny” Jenni Desmond, tłumaczenia Anna Błasik
wydawnictwo Łajka, 2015, 44 strony, dla dzieci 4+, cena okładkowa 39,90 zł
„Płetwal błękitny” to apel o objęcie opieką tych niesamowitych stworzeń oraz całego środowiska naturalnego. Czytelnik, wraz z małym bohaterem książki, odbywa podróż do świata, w którym rośnie się w tempie czterech kilogramów na godzinę i nigdy nie zasypia!
Każda strona jest ilustrowana malarskimi obrazami, które niosą ze sobą niesamowity ładunek emocjonalny, nie można wobec nich pozostać obojętnym…
O innej książce tej autorki możecie poczytać tu!
“MORZE” tekst Ricardo Henriques, ilustracje André Letria, przekład Jakub Jankowski
wydawnictwo TAKO, 2015, 56 stron, dla dzieci i dorosłych, cena okładkowa 39 zł
To leksykon rodem, ale w odróżnieniu od większości tego typu publikacji, nie wieje nudą, tylko fascynującą przygodą!
Mnóstwo tu podpowiedzi jak skonstruować proste urządzenia czy przeprowadzić eksperyment z wodą. Porusza temat MORZA w wielu aspektach – zarówno przyrodę, faunę i florę, jak i postacie i kulturę.
Autorzy w lekki sposób, idealny dla młodych czytelników, przedstawiają kulturę swojej ojczyzny, Portugalii, która zawsze była związana z morzem!
Kapitalnie zilustrowany, pięknie wydany, duży format!
“Kto pocieszy Maciupka?” Tove Jansson, przekład i kaligrafia Ewa Kozyra-Pawlak
wydawnictwo EneDueRabe, 2013, 28 stron, dla dzieci 3+, cena 32 zł
“Kto pocieszy Maciupka?” to obrazkowa książka Tove Jansson z 1960 roku. Absolutnie ujmująca i piękna opowieść o małym, maciupeńkim Maciupku, bardzo nieśmiałym trollu. Historia o samotności, potrzebie bliskości, odwadze w pokonywaniu własnego strachu i nieśmiałości. Idealna dla młodszych dzieci, bo tekst jest rymowany i łatwo wpada w ucho.
Wydawnictwo EneDueRabe, jak zwykle, zadbało o wydanie w szczegółach. Liternictwo, papier niepowlekany, piękne kolory… a do tego list dołączony do każdego egzemplarza.
Nakład prezentowanej przez nas książki został już dawno wyczerpany, ale w lipcu 2017 tytuł ukazał się jako wznowienie w Naszej Księgarni, która po raz pierwszy wydała tę pozycję w latach 80 XX w. Nowego wydania nie mieliśmy w łapkach, ale mamy nadzieję, że jest tak piękny, jak nasz sprzed kilku lat.
P.S. Dajcie znać jeśli ktoś już ma nowość z NK 🙂 prosimy! Umieramy z ciekawości!
“Co kryje morze” Aina Bestard, tłumaczenia Monika Lutz
wydawnictwo Tatarak, 2016, 24 strony, dla dzieci 3+, cena okładkowa 54 zł
„Co kryje morze” to siostra bliźniaczka wcześniej wydanej książki „Co kryje las” tu. Do obu dodane są różnokolorowe folie.
Zasada działania jest podobna. Gdy obejrzymy książkę gołym okiem zobaczymy minimalistyczne ilustracje przedstawiające podwodny świat.
Jeśli skorzystamy z magicznego kartonika, ukrytego w kopercie po drugiej stronie okładki, naszym oczom ukażą się cuda. Na początku książki znajduje się krótka instrukcja obsługi, dzięki której dowiadujemy się co robić.
Zaczynamy od zielonej szybki w skafandrze nurka. Nic się nie dzieje, morze jest spokojne, wszystko wydaje się nieruchome. W drugiej kolejności patrzymy przez niebieskie szkło maski nurka. Wówczas zauważymy pierwsze oznaki życie. W ostatniej kolejności patrzymy przez czerwone okna batyskafu. Wtedy morze nie będzie miało przed nami tajemnic.
Obszerniejszą prezentację tej pozycji znajdziecie tu!
Mam jeden hit! tzn bardzo lubię Moja pierwsza encyklopedia MÓRZ I OCEANÓW – Larousse 🙂
U nas niezmiennie zachwyca “Pod ziemią, pod wodą” Mizielińskich, część podmorska bardziej, niż ta podziemna, a do tego aktywnościowy “Podwodnik”.
Ostatnio wzruszyła nas skromna powieść “Morze Ciche” http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9638/morze-ciche , zaś godna przypomnienia jest też “Samotność na pełnym morzu” – historyczna, dla starszych dzieci: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/93409/samotnosc-na-pelnym-morzu
🙂 dzięki!
Jako bałtycka dusza mam zamiar ściągnąć od Ciebie tę listę 🙂 Dzięki za ściągę 🙂
cała przyjemność po mojej stronie 🙂 ściągaj do woli 🙂
Nas najpierw zauroczyło “Co było dalej” Tove Jansson z Ene Due Rabe. Maciupka nie zdążyłam kupic, ale teraz mamy wydanie z Naszej Księgarni. Wizualnie wygląda bardzo podobnie, jednak tekst jest inaczej przetłumaczony :/ Nie jest rymowany, nie jest stylizowany na odręczne pismo :/ Dużo bardziej zauroczył mnie ten z Ene Due Rabe, może jakoś uda mi się zdobyć 😉
A co do książek o morzu to też lubimy ‘Lato Stiny”.
Drugą naszą ulubioną książką o morzu jest przepiękna “Fala” Suzy Lee. To książka obrazkowa, bez słów. W trzech tylko kolorach: białym, czarnym i błękitnym. Za każdym razem można inaczej opowiedzieć historię, albo nic nie opowiadać, tylko oglądać jak album.
http://ryms.pl/ksiazka_szczegoly/697/fala.html
A jak jesteśmy przy książkach obrazkowych, to moja córka lubi też “Nad morzem”. Zupełnie inny klimat, pełen życia, kolorów i absurdu oraz przedziwnnych postaci, których historie można śledzić na kolejnych stronach. Ilustracje nie przekonały mnie nie od razu, ale moja córka sama ją sobie wybrała: http://babaryba.pl/pl/p/NAD-MORZEM-Germano-Zullo-Albertine/168
Ah, i jeszcze mamy “Jesteśmy delfinami” Molly Grooms& Takashi Oda
http://www.empik.com/jestesmy-delfinami-opracowanie-zbiorowe,p1044824014,ksiazka-p
Bardzo kusi mnie “Co kryje morze”.
Z ciekawych książek na pierwszy rzut oka podoba mi się to http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-w_glebinach_oceanu_popup.html
A dla młodszych to http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-w_glebinach_oceanu_popup.html
Miało być to dla młodszych http://mamania.pl/product-pol-117-Kto-sie-kryje-w-wodzie.html
I jeszcze zapomniałam, że “Jak mama została Indianką” dzieje się nad morzem 🙂 To moja jedna z ulubionych dziecięcych książek. No ale ona nie jest stricte o morzu.