Przedstawiam dziś książkę, która jak dotąd nie ukazała się na polskim rynku, za to zbiera laury za granicą. Publikacja “Animal Rescue” została wydana dotychczas w 6 wersjach językowych i otrzymała między innymi nominację do najstarszej i najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody przyznawanej książkom dla dzieci CILIP Kate Greenaway Medal 2016.
To wspaniały przykład na to, jak silnie można przemawiać samym obrazem, bez użycia słów, przekazywać w niepozornej książce dla dzieci swoje przekonania i idee, w które się wierzy.
U nas zagościła hiszpańska wersja językowa, wydana przez Editorial Juventud w Barcelonie. Język tu użyty jest na tyle uniwersalny, że praca tłumacza jest zbędna. Jedynie na ostatniej stronie jest krótkie zadziorne zdanie. To celowy zabieg. Każdy może opowiedzieć co mu serce dyktuje w rozmowie ze swoim dzieckiem.
“Animal Rescue” to książka obrazkowa adresowana do małych dzieci zapewniająca dobrą zabawę, która polega na ratowaniu zwierząt. Każda z tradycyjnych stron jest przedzielona transparentną sztywną folią, na której jest nadrukowana ilustracja z wizerunkiem zwierzęcia, za każdym razem innego. W zależności od tego, po której stronie rozkładówki położymy folię sytuacja zwierzęcia diametralnie się zmienia.
To bardzo silny głos sprzeciwu wobec nieszanowania zwierząt, nie da się przejść obok tej książki obojętnie. Ma na celu kształtowanie postawy szacunku i empatii do zwierząt, których problemy są tu bardzo szeroko ukazane, poruszone jest mnóstwo aspektów. Mamy protest przeciwko przemysłowym hodowlom. Odnajdziemy dezaprobatę odwiedzania ogrodów zoologicznych czy kupowania odzieży z futer i skóry naturalnej na przykładzie butów z krokodylej skóry. Możemy uratować orkę z akwarium pełnego turystów i wypuścić ją na szerokie wody oceanu oraz wyciągnąć ze śmietnika szczeniaka i zabrać go do domu. To również protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrku zawarty w ilustracji ze słoniątkiem na arenie, który jako alternatywę ma afrykańską sawannę o zachodzie słońca.
Książka jest bardzo starannie zaprojektowana i wydana. Ilustracje są proste, symboliczne i kolorowe. Wyklejka z przodu ukazuje tygrysa za kratami, a ta tylna jedynie rozchylone kraty i brak zwierzęcia. Folie w książce sprawiają, że jest ona bardzo oryginalna i niesztampowa. Pomimo, że folie są sztywne, książka dość dobrze się otwiera, jest porządnie zszyta, więc powinna służyć długo.
Autorem książki jest brytyjski ilustrator i autor książek dla dzieci Patrick George. Część dochodów ze sprzedaży brytyjskich egzemplarzy jest przekazywana na rzecz fundacji ratującej dzikie zwierzęta Born Free.
Patrick George na swoim koncie oprócz tradycyjnych publikacji, ma całą serię książek z foliami, które działają na podobnej zasadzie do tej. Wśród tematów w serii występują zawody, kolory, przeciwieństwa i kilka innych. Wszystkie możecie obejrzeć tu na stronie autora.
“Animal Rescue” to wyjątkowy picture book. Trzymam kciuki za rodzimych wydawców. Chciałabym żeby ta publikacja trafiła do szerszego grona młodych Polek i Polaków, nawet jeśli nie zgadzam się ze wszystkimi postulatami.
autor: Patrick George
tytuł oryginału: Animal Rescue
Wydawnictwo PatrickGeorge, 2015
54 strony (w tym 11 transparentnych plansz)
dla dzieci od lat 3, ale tak naprawdę dla wszystkich ludzi, tych dorosłych też
Piekna i wartosciowa książka. Zero słów, ogrom treści.
cudowna! gdzie mozna ja kupic?
można ją kupić jedynie w zagranicznych księgarniach, w internetowych też 🙂
już w marcu do kupienia w Polsce! jupiiiiiiiiiiii