Wybitne kobiety w książkach dla dzieci. Same nowości!

WYBITNE KOBIETY W KSIĄŻKACH DLA DZIECI, blog o książkach dla dzieci

Dziś prezentujemy zestaw przedstawiający wybitne kobiety w książkach dla dzieci. Kilka wyjątkowych tytułów, bo takich, które mogą przyczynić się do zbudowania bardzo wartościowego fundamentu dla naszych dzieci. Przede wszystkim dla dziewczynek, ale nie tylko. One, dzięki świetnym przykładom, mogą poczuć, że są silne, wartościowe i zdolne do sięgania daleko, ale również dla chłopców – by postrzegali w taki właśnie sposób płeć przeciwną. Czytając z chłopcami tego typu lektury, sprawimy, że będą oni widzieli w swoich rówieśnicach, a później partnerkach życiowych i zawodowych, właśnie partnerki, a nie osoby słabsze, stojące w hierarchii niżej.

Bardzo mnie cieszy widoczna tendencja do przełamywania stereotypu dzieczynki-królewny, skupionej głównie na własnym wyglądzie i wypełnianiu tradycyjnych ról społecznych. Coraz więcej uwagi poświęca się temu tematowi w mediach, coraz częściej czytam krytykę fatalnych publikacji wzmacniających krzywdzące stereotypy, a co najważniejsze i cieszące najbardziej – pojawiają się publikacje skierowane do dzieci, pokazujące, że dziewczynki mogą robić to, co chcą, mogą podążać za swoimi marzeniami, niezależnie jakie one są.

W dyskusji społecznej na ten temat zwraca się uwagę na fakt, że to właśnie dziewczynki w miarę dorastania tracą poczucie wartości. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego wśród prezydentów, studentów politechnik czy pilotów samolotów, jest tak mało kobiet?

Podsuwanie dzieciom odpowiednich lektur może pomóc w budowaniu postaw, dzięki którym mniej naszych córek będzie się odchudzać, a więcej spełniać marzenia!

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Elena Favilli i Francesca Cavallo, przekład z języka angielskiego Ewa Borówka, wydawnictwo Debit, 2017, 212 stron, dla dzieci w wieku 6+, cena okładkowa: 59,90 zł,

KUP TERAZ U PSOTNIKA ZA 41 zł

Niesamowity leksykon wybitnych kobiet pionierek. Ze wszystkich dziedzin, jakie można sobie wymarzyć, z całego świata, przedstawicielki różnych ras, mieszkanki wszystkich kontynentów. Sto niesamowitych kobiet, których osiągnięcia mogą być inspiracją dla dzieci, nie tylko dziewczynek. Tytuł zawęża grono zainteresowanych do dziewczynek, ale to tylko pozory. To świetna lektura także dla chłopców.

Każda z omówionych postaci otrzymała całą rozkładówkę. Z lewej strony krótka opowieść, napisana bardzo prostym, przystępnym językiem, bez zbędnych dat i nudnych faktów historycznych. Po prawej stronie mieści się portret oraz cytat – złota myśl przypisywana danej postaci.

Co ciekawe, każdą z postaci sportretowała inna artystka (lub może prawie każdą). Wśród sześćdziesięciu ilustratorek znalazła się jedna Polka – Zosia Dzierżawska, która sportretowała Irenę Sendlerową oraz Jill Tarter.

Ten zabieg bardzo mi się podoba, dzięki starannemu doborowi ilustratora do opisywanej postaci – każdy wizerunek jest inny, stylem pasujący do postaci. Trudno byłoby osiągnąć taki efekt jednej osobie.

seria IDOL – Maria Skłodowska-Curie i Frida Kahlo

teskt i ilustracje: Justyna Styszyńska, wydawnictwo: Widnokrąg, 2017, wielkoformatowe książki aktywnościowe z naklejkami, dla dzieci w wieku 6+, cena okładkowa 37 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA ZA 27,90 zł

To wielkoformatowe książki aktywnościowe. Każda z nich poświęcona jest jednej wybitnej postaci. Zawierają mnóstwo informacji na temat osoby, której dotyczą, duże arkusze naklejek, które są już znakiem rozpoznawczym autorki oraz sporo zadań do wykonania z kredkami.

Kilka dni temu premierę miał odcinek o Fridzie Kahlo, niesamowitej meksykańskiej malarce, a poprzedni – o Marii Skłodowskiej-Curie.

Obie książki są niesamowitą inspiracją i gdy zostaną wypełnione przez dziecko, staną się niepowtarzalnymi egzemplarzami, które nadal pozostaną kopalniami wiedzy o swoich bohaterkach.

Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz.

tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak, wydawnictwo: Na szczyt, 2017, dla dzieci 6+, cena okładkowa 39 zł

To biografia odważnej, nieustraszonej, najbardziej zasłużonej polskiej himalaistki – Wandy Rutkiewicz. Jej wybitne dokonania, niesamowity upór w dążeniu do celu i wielka pasja, która pchała ją naprzód, wprost w niebezpieczne przygody, sprawiają, że warto poznać jej historię. Napisana przystępnym językiem i bogato zilustrowana, jest idealną lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

To obszerna i wyczerpująca temat książka. Oprócz wciągającej historii, opartej na faktach, jest wzbogacona o odnośniki z mnóstwem informacji historycznych i geograficznych. Za opracowanie graficzne odpowiada bardzo popularna ilustratorka Marianna Oklejak, którą mieliśmy ostatnio przyjemność spotkać osobiście 🙂

To druga książka z serii “Bo góry są”. Pierwsza dotyczyła Jerzego Kukuczki i do jej prezentacji możecie wrócić tu!

Podpowiadajcie, jakie jeszcze znacie wybitnne kobiety w książkach dla dzieci!

u nas ten temat był poruszany w artykule o zupełnie niesztampowej serii o zawodach od Poławiaczy Pereł tu!

oraz, z nieco innej perspektywy, w prezentacji niesamowitego komiksu o Irenie Sendlerowej tu!

Reklama

Posty powiązane

Comments (9)

“Wielkie małe kobietki” Aleksandry Polewskiej wpadło mi w oko rozglądając się po księgarni. Taka fikcja mająca za punkt wyjścia dzieciństwo każdej z “wielkich”. Ciesze się że wspomniałaś o tym, ze te książki nie są jednopłciowe i powinny stać na półce zarówno dziewczyny jak i chłopaka.
Dorzucę łyżkę dziegciu, bo myślę, iż każdy czytelnik powinien znać ważne okoliczności powstania i wydania książek. Otóż “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, książka-idea, powstała dzięki wsparciu milionów czytelników z całego świata, której premiera w każdym kraju była wielkim wydarzeniem społecznym, u nas nad Wisłą miała zupełnie zaprzeczający tym wartościom debiut. Wydawnictwo Debit, które dostąpiło zaszczytu wydrukowania polskiej edycji, sprzedała premierę tej pięknej książki na wyłączność sieci Empik, zupełnie ignorując niezależne księgarnie, a właściwie ich klientów. Smutne to i zaprzeczające idei wolności i rewolucji zawartej w książce, którą mimo wszystko polecam i zapraszam, już po zakończeniu tej wstydliwej kwarantanny, czyli po 11 października, do prawdziwych księgarni 🙂

bardzo dziękuję za ciekawy komentarz!

9 października premierę będzie mieć też książka “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” autorstwa Anny Dziewit-Meller która idealnie wpasowuje się w to zestawienie

Nieprawda. Spokojnie można kupić w księgarniach internetowych. Ja nabyłam przez bonito.pl, taniej niz w EMPiK-u

wielkie dzięki! To prawda, zapowiada się w temacie 🙂 Jak tylko będziemy mieć w łapkach, damy znać co o tym tytule sądzimy!

Dzięki za ten wpis 🙂
Mi w tym temacie przychodzą do głowy dwie książki, ale nie nowe.

Ja… Jane – Patrick McDonnell. Wyd. National Geographic
Ok 3+, ale można probowac wczesniej (u nas był 2-2,5+ Ze wzgledu na stosunkowo małą ilosc tekstu, czytajac ze starszymi starszymi dziecmi można wzbogacić o wiecej informacji).
– krótka ale urocza książka o tym, jak Jane Goodall zrealizowała swoje marzenie życiowe

Która to Malala – Irena Piątkowska
Wyd. literatura
Kategoria wiekowa 7+
http://www.wyd-literatura.com.pl/renata-piatkowska,maciej-szymanowicz/ktora-to-malala.html

I jeszcze nowość
Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy – Anna Dziewit-Meller, wyd. Znak
https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,97292,Damy-dziewuchy-dziewczyny-Historia-w-spodnicy

DZIĘKI! Wśród nie nowości pewnie udałoby się znaleźć więcej wartościowych pozycji w tym temacie. Może trzeba zrobić porządny przegląd 🙂

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Nie są tak pięknie wydane jak np. Buntowniczki ale teksty wartościowe, moja Zofia właśnie te teksty życzy sobie na dobranoc.

dzięki za informację! 🙂

Zostaw komentarz