Jerzy Kukuczka to nasza duma narodowa. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku na świecie, a jego osiągnięcia są niesamowite: jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów, czyli czternaście ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum, w tym cztery z nich zimą, pozostałe nowymi drogami, a ponadto dokonał tego w rekordowym tempie. Osiągnął tak wiele, wbrew wszystkim przeciwnościom, w czasach gdy Polacy mieli bardzo duże trudności z wyjazdami zagranicznymi, zdobywaniem niezbędnego sprzętu i pieniędzy.
Czytając życiorys Jerzego Kukuczki porusza ogromna determinacja w dążeniu do celu, naprawdę niespotykana. Dla swoich marzeń i pasji poświęcił wszystko. Nigdy się nie poddawał, wysoko stawiał poprzeczkę i dawał z siebie wszystko. Jego postawa zachwyca i ciekawi nie tylko ludzi podzielających miłość do gór. Jakiś czas temu przeszłam fascynację złotą erą polskiego himalaizmu oraz fenomenem dominacji Polaków w Himalajach w latach 70. i 80. Czytałam namiętnie różne publikacje, oglądałam filmy dokumentalne. Jedną z książek w tym temacie wzięłyśmy na warsztat w naszym “dorosłym” book clubie, który spotyka się regularnie. Nasza koleżanka po tym spotkaniu zainteresowała się tak bardzo tematem, że sama zaczęła się wspinać i ma już pierwsze osiągnięcia za sobą.
Do tej pory był to temat osiągalny tylko dla dorosłych, nie było książki dla dzieci o Jerzym Kukuczce, więc gdy zobaczyłam tę pozycję w zapowiedziach wiedziałam, że muszę ją mieć u siebie, że chcę przekazać tę historię moim dzieciakom.
Książka jest u nas od kilku dni, nie mogę się nią nacieszyć. Przeczytałam ją jednym tchem, jest bardzo dobrze napisana, historia trzyma w napięciu od pierwszych zdań. Chwilami jest zabawna, ale zdarzają się momenty prawdziwego wzruszenia… Tekst napisała Anna Czerwińska – Rydel, autorka książek dla dzieci, w dużej mierze poświęconych biografiom. Nie ma w Polsce drugiego autora, który tak konsekwentnie pisałby biografie wielkich Polaków. Recenzje audiobooków tej autorki o Fryderyku Chopinie i Farenhaicie możesz znaleźć tu.
Bardzo cenne jest podejście autorki do każdej pisanej przez nią biografii, stara się bowiem być jak najbliżej opisywanego tematu, dotknąć, poczuć, w miarę możliwości – być w miejscach opisywanych akcji. Ciężko jej było na początku wejść w temat himalaizmu, prywatnie nigdy się tym tematem nie zajmowała, nie pasjonowała. Aby książka była jak najbardziej prawdziwa, podjęła sporą pracę zapoznawczą 🙂 rozmawiała ze wspinaczami, którzy opowiadali jej jakie emocje towarzyszą im w czasie wypraw, jak się czują w różnych sytuacjach, jak reagują na ekstremalne warunki, np. na zimno czy na chorobę wysokościową. Autorka nawet dostała od wydawcy czekan i kask, żeby mogła zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym 🙂
Książka powstawała też przy ogromnym wsparciu rodziny Jerzego Kukuczki – jego żony Pani Cecylii i synów, Wojtka i Maćka. Nic nie odbyło się bez ich redakcji merytorycznej. To sprawia, że książka jest bardzo osobista, szczera i wiarygodna. To nie jest bajka, to jest historia prawdziwa.
To również publikacja obszerna i wyczerpującą temat. Oprócz wciągającej historii opartej na faktach, jest wzbogacona o odnośniki z mnóstwem informacji historycznych i geograficznych. Za opracowanie graficzne odpowiada bardzo popularna ilustratorka Marianna Oklejak.
Książka “Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce” to debiutancka książka wydawnictwa Na szczyt. Na okładce i grzbiecie widnieje duża liczba 1, co cieszy mnie ogromnie …. bowiem wydawca planuje by była to trylogia. Kolejna część będzie o Wandzie Rutkiewicz, a trzecia o pierwszym na świecie zimowym wejściu na Everest, gdzie będą wspomniane sylwetki wielu Polaków, związanych z górami, m.in. Andrzeja Zawady, Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego.
To biografia wielkiego człowieka, ale również i przede wszystkim – to wciągająca historia o sile marzeń i ich realizacji, o dążeniu do celu za wszelką cenę, ale również o podejmowaniu trudnych decyzji i ponoszeniu ich konsekwencji. Cieszę się, że dzięki tej książce historia Jerzego Kukuczki trafi w ręce młodych czytelników. Wiem, że kontakt z tą książką będzie inspirować.
Spełniajcie marzenia!
tekst: Anna Czerwińska – Rydel
ilustracje: Marianna Oklejak
Na szczyt, 2016
192 strony
do samodzielnego czytania dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych
w towarzystwie dorosłego od 10 lat
cena okładkowa 44 zł
Jestem zachwycona tą książką. Na razie przeczytałam ją sama, ale ja tylko Tosia trochę podrośnie, będziemy czytać ją razem.